Cast Ajansları Neden Ücret Alır ?

Cast Ajansları Neden Ücret Alır ?

Cast Ajansı Neden Ücret Alır ?

Profesyonel cast ajansları, oyuncuların fotoğraf, video ve audition çekimlerini yaparak oyuncu adayını cast havuzu için hazırlar. Oyuncu adaylarının üyelik süreleri boyunca sunumlarını gerçekleştirerek gerekli yönlendirmeleri yaparak yapımcı – oyuncu arasındaki iletişim ve ödeme koordinasyonunu gerçekleştirirler. Bu aşamalar esnasında ilk hazırlık esnasındaki fotoğraf çekimi, fotoğrafların düzenlenmesi, setcart hazırlanması ve sunum için yapılacak masrafları oyuncu adayına aittir.

 

Cast ajansları, üyelerine taahhüt etmiş oldukları hizmetleri taahhüt süreleri boyunca doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri ve gerekli eğitimlerin verilebilmesi için ücret almak zorundadırlar. Cast ajansları yapım firmalarının istekleri doğrultusunda en doğru oyuncuya bulmakla mükellef olduklarından dolayı yukarıda belirttiğimiz tüm çalışmaların ve fazlasının yapılması hizmet standartları gereği zorunludur. Profesyonel fotoğraf çekimi yapılmayan oyuncu adayının sunumları profesyonel olmayan fotoğraflarla ve amatör videolar ile yapılamazlar, yapılsa bile ciddiye alınmazlar. Ayrıca çalışması yapılan oyuncu adayının bilgileri düzenlenerek internet sitesinde de yayınlanmaya başlar.

 

Bazı Ajanslar Kayıt İçin Ücret Almıyor ?

 Evet. Bazı ajansların çalışma koşulları farklı olabiliyor. Örneğin bir ajans, kayıt esnasında herhangi bir ücret alınmayıp proje görüşmesinden hemen önce oyuncu adayından bu ücret talep edilebiliyor veya farklı bir ajans, kayıt ücreti yerine oyuncu adayının ağır şartlara sahip sözleşmeler imzalaması sağlanıyor ve gittiği ilk 3 işe ücretsiz gitmesi için zorlanıyor. Bir başka açıdan bakıldığında ise, kayıt ücretinin ilk işlerden kesilmesi fırsatçılık doğurabilmektedir. Genel olarak kayıt ücretini ilk işlerden kesen ajansların çoğu sadece dizi ve sinema filmlerine figürasyon veya yarışma, reality show gibi televizyon programlarına seyirci gönderen ajanslardır. Bu tür ajanslar figürasyon çalışmalarını yoğun olarak yaptıkları için bedava gittiğiniz işlerden sonra bir daha yeni işlere gitme şansınız neredeyse yoktur. Bu nedenle, ücretsiz kayıt netlik, şeffaflık ve hakkaniyet açısından doğru bir yaklaşım değildir.